Základní pojmy

Základní pojmy

1. Nejdůležitější informace, kterou musí znát každý vlastník energetické smlouvy " Druh smlouvy (fixovaná, nefixovaná) - u fixované smlouvy i konec fixace."

 - u nefixovaných smluv je přechod k jinému dodavateli umožněn dříve - většinou po 3 měsících

 - u fixovaných smluv (to je smlouva na dobu určitou, tj. do určitého data) je nutno znát konec fixace. Nicméně, smlouvu je třeba řešit cca 2 měsíce před tímto datem, protože je uzákoněna 20 denní výpovědní doba, kdy již současný dodavatel zákazníkovi neumožní přechod, pouze pod smluvní pokutou. 

Dle mých zkušeností datum konce fixace nezná cca 85% zákazníků. Pak jsou nuceni při přechodu k jinému dodavateli zaplatit smluvní pokutu. 

Postup: po přečtení tohoto článku zavolat svému dodavateli energií s dotazem:

a) na druh smlouvy (fixovaná, nefixovaná)

b) při fixované smlouvě zjistit datum konce fixace - přesně na den, někteří telefonní operátoři mlží, takže trvat na na konkrétním dni, měsíci a roce ukončení fixace. Toto datum najdete také na ročním vyúčtování energií, jak u elektřiny, tak u plynu.

c) pokud se vám jeví cena energie vysoká a uvažujete o přechodu k jinému dodavateli, pak je nutno zjistit také případnou výši smluvní pokuty. Toto Vám sdělí operátor při hovoru. Vztahuje se vždy k určitému datu.

2. Výpočet ceny za jednotku spotřebovaného množství energie (elektřina i ZP) - u plynu (ZP) je to jednodušší tam je výpočet řešen bez nutnosti počítat sazby a jističe, je důležité řešit:

a) sazbu za jednotku (kWh, MWh), bez daně z přidané hodnoty(DPH)

b) stálou platbu pro obchodníka - ta je důležitá hlavně pro odběratele s nízkým ročním odběrem(typicky jen na vaření, tzv. "sporákář") - tam často odběratel zaplatí většinu roční platby za distribuci a stálou platbu, proto v konečném důsledku i o něco málo vyšší cena za energii není tak podstatná

c) cenu za distribuci - tato část platby je určována státem, dle daného území - distributora

Dvě položky, které je třeba sledovat - cena energie za jednotku(kWh, MWh) a stálá platba pro obchodníka, ostatní položky jsou určené zákonem nebo vyhláškou, proto jsou pro všechny odběratele shodné.

3. Zemní plyn požívaný k topení - cenově nejnáročnější energetická položka v domácnosti. Zde je třeba mít naprosto přesné informace o smlouvě a fixaci. Tato důležitost stoupá s velikostí odběru. Je nutné si pamatovat, že v zimě protopíme cca 85% roční spotřeby plynu. Je zajímavé, že většina domácností na to zapomíná a pak se diví, že v zimě topí drahým plynem.

© Monika Hrušková. 2021. AVE Centrum. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky